Szukaj Pokaż menu

Jakimi wizjami grozi dosłowny odbiór Biblii

91 786  
161   63  
Dziecko nie zawsze rozumie przenośnie i jego wyobraźnia może podsuwać najstraszniejsze wizje, jeśli wydarzenia z Biblii potraktuje bez odrobiny dystansu. Z tym problemem postanowił się zmierzyć serwis AwkwardMomentsBible.com, który ilustruje cytaty z Biblii dosłownymi ilustracjami.

#1.

Niesamowity świat w gifach - atrakcje turystyczne

54 175  
212   13  
Dziś coś dla każdego bojownika kochającego podróżowanie. Bierzemy na celownik najbardziej znane atrakcje turystyczne i zabytki świata.

#1. Wieża Eiffla w Paryżu, Francja

Co może zniknąć w najbliższych latach

142 011  
274   61  
Powszechnie wiadomo, że zasoby naszej planety są ograniczone, więc naukowcy dwoją się i troją, by mądrze wybrać, o co należy walczyć w pierwszej kolejności. Wybór pada zazwyczaj na zasoby pozwalające na produkcję energii. Lista kurczących się zasobów jest jednak długa i ku naszemu przerażaniu są na niej rzeczy bez których często nie wyobrażamy sobie życia.

#1. Banany

Na świecie istnieje kilkaset odmian bananów, ale najbardziej popularną jest cavendish. Właśnie ta odmiana może zniknąć z powodu chorób, które pustoszą plantancje tego owocu w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Winnym jest grzyb zwany „tropical race”. Może on przetrwać w glebie całe dziesięciolecia, co sprawia, że nie można założyć w tym miejscu nowych plantacji. Jeśli biologom nie uda się zwalczyć tego grzyba, wszyscy miłośnicy bananów będą musieli przerzucić się na droższe lub mniej smaczne odmiany.

#2. Nowa muzyka


Internetowa baza danych Gracenote zawiera obecnie informacje o 130 milionach utworów z całego świata. Aby je przesłuchać należałoby poświęcić co najmniej 1200 lat. Jednak już teraz panuje opinia, że melodie europejskiej tradycji muzycznej skończyły się w latach 90., a to, co słyszymy teraz, to tylko remiksy lub covery starych utworów.

#3. Wino


Do 2050 roku najstarsze winnice w Bordeaux, Toskanii, Chile, Argentynie i południowo-wschodniej Europy mogą zaprzestać wytwarzania swoich trunków. Wszystko przez globalne ocieplenie, które sprawia, że winogrona dojrzewają szybciej. Zbyt szybko, by nabrać odpowiednich walorów smakowych. Eksperci prognozują w najbliższych czasach spadek produkcji wina nawet aż o 75%, co doprowadzi do znacznego wzrostu cen i skutecznie utrudni dostęp do tego szlachetnego trunku.

#4. Hel


Gaz ten posiada unikalne właściwości – np. bardzo niska temperatura wrzenia (-289 stopni Celsjusza), ale na Ziemi występuje w znikomych ilościach, głównie w atmosferze i litosferze (w niektórych złożach gazu ziemnego). Według prognoz, do 2030 roku deficyt tego pierwiastka wyniesie 75 milionów metrów sześciennych.

#5. Pszczoły


Najbardziej pożytecznym gatunkiem jest europejska pszczoła miodna udomowiona już w starożytnym Egipcie. Od zimy 2006 roku populacja tych owadów zmniejsza się w ogromnym tempie. Zjawisko to nazwano „masowym ginięciem pszczół” i jest spowodowane wieloma czynnikami - między innymi zatruciem pestycydami, inwazją pasożytów i wirusów. Jeśli spełnią się najgorsze szacunki, w 2035 roku umrze ostatnia pszczoła na Ziemi, a nasz ekosystem może się po prostu zawalić.

#6. Kawior


Ryby z rodziny jesiotrowatych są obecne na naszej planecie od ponad 200 milionów lat, ale działalność kłusowników z ostatnich lat doprowadziła je na skraj wymarcia. W 2002 roku Rosja wprowadziła zakaz eksportu czarnego kawioru, by chronić populację tych ryb. Jak łatwo się domyślić, doprowadziło to do znacznego wzrostu cen na ten produkt, a kłusownicy rozwinęli nielegalny handel zarabiając na nim nawet miliard dolarów rocznie. Dziewięć lat później zakaz zniesiono, ale jesiotrowate dalej są zagrożone.

#7. Sardynki


Sardynki są niezwykle czułe na zmiany temperatury. Obserwowane od lat 90. obniżenie temperatury wód Oceanu Spokojnego rozpoczęło proces powolnego zmniejszania się populacji tych rybek.

#8. Antybiotyki


One akurat nie znikają, ale stają się coraz mniej efektywne. Jak wszystkie żywe organizmy na Ziemi, bakterie również ewoluują i uodporniają się na stosowane przez nas leki. Rocznie setki tysięcy ludzi umiera przez nieskuteczną terapię antybiotykową. W zasadzie można się zastanowić, co może zniknąć - antybiotyki, czy ludzkość.

#9. Izotopy medyczne



Współczesna medycyna jest uzależniona od używania radioizotopów, którymi diagnozuje się wiele chorób nowotworowych. Znaczna część wszystkich badań wykonywana jest dzięki radioaktywnemu technetowi – pierwiastkowi otrzymywanemu w specjalnych reaktorach jądrowych. Takiego sprzętu nie ma na świecie zbyt wiele i każda awaria lub naprawa niesie za sobą poważne konsekwencje dla milionów ludzi.

#10. Piasek


Wyobraźcie sobie, że nie ma piaszczystych plaż. Przyczyn może być sporo – podwyższenie poziomu wód, zwiększona aktywność sztormowa, masowa erozja brzegu… Do wysypania plaż nie da się użyć piasku z pustyni, gdyż jest zbyt drobnoziarnisty i szybko zginie. Jak dotąd nie wymyślono sposobu na zatrzymanie negatywnej tendencji znikania piaszczystych brzegów.
274
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Niesamowity świat w gifach - atrakcje turystyczne
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu 10 tradycji świątecznych, których pochodzenia możesz nie znać
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu 25 niepozornych zdjęć, których oglądanie przyprawi cię o ból głowy
Przejdź do artykułu Wstydliwe tematy, o które boimy się zapytać

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą