Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Kaspar, czarny kot z Savoya, który przegania pecha

39 961  
159   25  
W 1898 roku diamentowy magnat z RPA, Woolf Joel, zarezerwował w restauracji hotelu "Savoy" stół na czternaście osób. W ostatniej chwili okazało się, że jeden z gości nie będzie mógł przyjść i za stołem zasiądzie 13 osób. Oczywiście zwiastowało to katastrofę...

Kliknij i zobacz więcej!
Joel doskonale znał stary przesąd. Zgodnie z nim pierwsza osoba, która wstanie od stołu, za którym zasiada 13 osób, może wkrótce spodziewać się nieszczęścia. Jako organizator spotkania Joel zachował się szlachetnie i pierwszy wstał od stołu po zakończonej kolacji. Kilka tygodni później został zastrzelony w Johannesburgu.

Personel hotelu postanowił nie kusić losu. Od tego czasu przez kilka lat zawsze do trzynastu osób zebranych przy stole dołączał ktoś z obsługi hotelu, a za jego posiłek płacił hotel. Obecność obcego przy stole wpływała, niestety, niekorzystnie na swobodę zachowania i tematykę rozmów gości. Należało więc znaleźć korzystniejsze rozwiązanie. W 1927 roku zlecono Basilowi Ioannidesowi wykonanie ok. 60-centymetrowego posągu czarnego kota. Tę rzeźbę w stylu art deco nazwano Kasparem i "dosadzano" ją do stołu podczas lunchu czy kolacji jako czternastą "osobę".

Kliknij i zobacz więcej!

Popularność Kaspara systematycznie wzrastała i czasem, na prośbę stołujących się w restauracji, bywał dosadzany do stolików mniej lub bardziej licznych grup. Podobnie jak w przypadku pozostałych gości, milczącemu Kasparowi z serwetką na szyi zmieniano sztućce przy każdej zmianie potraw.

Kliknij i zobacz więcej!

Ogromnym wielbicielem Kaspara był Winston Churchill, który upierał się, by kot ten był obecny na wszystkich posiedzeniach jego klubu politycznego. Gdy podczas drugiej wojny światowej kilku pilotów RAF-u w ramach żartu porwało Kaspara i przemyciło do Singapuru, Churchill osobiście zwrócił się do nich z prośbą o zwrot swojego ulubieńca.

W 2012 roku południowoafrykański artysta Jonty Hurwitz wykonał anamorficzną rzeźbę Kaspara, którą umieszczono przy wejściu do hotelowej restauracji Kaspar's Seafood Bar & Grill. Oddał w ten sposób hołd Kasparowi, fikcyjnemu czarnemu kotu, który trwale zapisał się w historii hotelu Savoy.

Kliknij i zobacz więcej!
Anamorficzna rzeźba Kaspara autorstwa Jonty'ego Hurwitza, której "przygląda się" umieszczona na krzesełku rzeźba Kaspara autorstwa Basila Ioannidesa.
7

Oglądany: 39961x | Komentarzy: 25 | Okejek: 159 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

09.05

08.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało