Szukaj Pokaż menu

7 ciekawych rzeczy, które warto wiedzieć o Mercedesie

130 463  
461   72  
Dawniej słynęły z pokonywania milionów kilometrów bez remontu silnika, później - głównie ze rdzewienia. Mimo wszelkich przeciwności, mercedesy zawsze kojarzyły się z luksusem.

#1. 4-ramienna gwiazda

Prosta życiowa kompromitacja, na której cię przyłapano

163 401  
543   45  
Jimmy Fallon poprosił swoich widzów o podzielenie się przypałami, kiedy zostali nakryci na robieniu czegoś głupiego. Jedną podzielił się nawet on sam.

#1.

Test Rorschacha - najczęstsze odpowiedzi badanych na jeden z najstarszych testów psychologicznych

177 015  
383   92  
Wszyscy kojarzymy plansze z plamami, które przedstawia się badanym, by określić ich stan zdrowia psychicznego. Dziś dowiemy się, co najczęściej widzą na nich badani.

Test Rorschacha jest bardzo znany i często pojawia się w popkulturze, jednak w świecie nauki wzbudza wiele kontrowersji.

Założeniem testu jest przebadanie pacjenta pod kątem nieuświadomionych zaburzeń psychicznych. Standardowym pytaniem w tym teście jest "co widzisz na obrazie?", a bada się nie tylko same odpowiedzi, ale także czas reakcji czy ogólne reakcje emocjonalne na widok kart.

Tablice są standardowe, więc na całym świecie i w każdym gabinecie przedstawia się dokładnie te same plamy, opracowane przez Hermanna Rorschacha jeszcze w 1921 roku.

Dalej zobaczymy, jakie odpowiedzi padają najczęściej w trakcie badania. Są one odpowiedziami standardowymi i jeśli badany udzielił właśnie nich bez większych odchyleń, to uważa się, że jest całkiem zdrowy. W dużym skrócie problemy z psychiką ujawniają się w momencie, w którym badany z dużą częstotliwością dostrzega na kartach tę samą scenę, obiekt lub sytuację, lub w momencie, w którym udzieli zbyt wielu odpowiedzi do jednej lub wielu kart.

Dla przykładu zerknijmy na pierwszą kartę (poniżej). Jeśli badany powie, że widzi na niej ćmę, to nic nie wskazuje na problemy, jednak jeśli powie, że widzi ćmę, nietoperza, twarz, swoją babcię, i tak dalej i dalej, to z każdą kolejną podaną odpowiedzią zwiększa się prawdopodobieństwo wykrycia zaburzenia psychicznego.

Zobaczmy więc odpowiedzi standardowe, czyli pojawiające się najczęściej:

#1.

#2.

#3.

#4.

#5.

#6.

#7.

#8.

#9.

#10.



Jeśli w trakcie testu Rorschacha udzielimy właśnie takich odpowiedzi i nie będziemy się szeroko rozwodzić nad plamami, to nie zdradzimy lekarzowi żadnych niepokojących objawów. Tutaj właśnie zaczynają się największe kontrowersje związane z testem: można się bardzo łatwo nauczyć jak go "zdać", więc oszukanie lekarza jest niezwykle proste!

Wielu naukowców uważa, że test jest po prostu nieskuteczny w całej rozciągłości i nie daje żadnych wymiernych rezultatów w trakcie badania. Co więcej, uważa się, że lekarze korzystając z testu Rorschacha często próbują "na siłę" potwierdzić swoje domysły na temat stanu zdrowia psychicznego badanego, więc dopasowują jego odpowiedzi do swojej diagnozy i prowadzą rozmowę z pacjentem w ten sposób, by pogłębił odpowiedzi w kierunku, którego oczekuje lekarz. Prowadzenie rozmowy w taki sposób określa się nawet mianem "zimnego odczytu", czyli technik manipulacji stosowanych przez wróżbiarzy, którzy tak manewrują dialogiem, by sprawiać wrażenie niezwykłej wiedzy na temat drugiej osoby.

Najważniejsze w tym wszystkim będzie jednak to, że pomimo wielu publikacji na temat testu do dziś nie udało się potwierdzić jego skuteczności w badaniach. Często uważa się go więc za test pseudonaukowy i przez to właściwie wyszedł już z użycia.

Jeśli jednak traficie na test Rorschacha, to już wiecie jak macie odpowiadać: krótko i jasno. Bez zagłębiania się w szczegóły, bo jeśli zaczniecie mówić zbyt dużo, to z każdym kolejnym słowem badający będzie miał większe pole do dopasowania Wam jakiegoś zaburzenia psychicznego.

A Ty co widzisz na obrazku?



Źródła: 1, 2
383
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Prosta życiowa kompromitacja, na której cię przyłapano
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Jakie są konsekwencje zapijania alkoholu napojem energetyzującym
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Dlaczego czas płynie szybciej wraz z wiekiem
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu O projektowaniu dróg, czyli co każdy początkujący rajdowiec powinien wiedzieć
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu 15 komiksów, które świetnie pokazują, czym jest rodzicielstwo
Przejdź do artykułu Krótka historia tego, kim i czym jesteś

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą